Nowy Rok - puzzle online

Nowy Rok

Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − papież Sylwester I.

Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia pochodzi ze starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki, przejęło właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wcześniej, według kalendarza rzymskiego nowy rok witano 1 marca, dlatego też w wielu językach zapożyczone nazwy września, października, listopada i grudnia, czyli 9., 10., 11. i 12. miesiąca roku pochodzą od łacińskich liczebników septem, octo, novem, decem (7, 8, 9, 10). Zmiana rozpoczęcia roku z marca na styczeń została wprowadzona z doraźnych powodów urzędowych – po to, aby nowi konsulowie zdążyli zostać wybrani przed rozpoczęciem sezonu działań wojennych w Iberii.

Wyznawcy prawosławia i część grekokatolików posługująca się kalendarzem juliańskim rozpoczynają Nowy Rok 1 stycznia (co przypada na 14 stycznia według kalendarza gregoriańskiego). Bawią się oni na tzw. małankach w nocy z 13 na 14 stycznia.

W buddyzmie mahajana (praktykowanym w Chinach, Korei, Tybecie, Nepalu, Mongolii, Wietnamie i Japonii) Nowy Rok przypada po pierwszej styczniowej pełni księżyca. Jednak w buddyzmie tybetańskim, który jest formą buddyzmu mahajany, Nowy Rok, czyli Losar, wypada dzień po nowiu księżyca następującym po wejściu Słońca w obszar Gwiazdozbioru Barana (np. w 2014 roku Losar przypadł na dzień 2 marca).

Chiński Nowy Rok wyznaczany jest zgodnie z kalendarzem chińskim i wypada zwykle w drugi (co pewien czas w trzeci) nów księżyca po przesileniu zimowym, które musi wypaść w jedenastym miesiącu księżycowym. Podobnie Nowy Rok, czyli święto Tết w Wietnamie. Także w Korei jest to święto ruchome nazywające się Seollal i obchodzone zgodnie z koreańskim kalendarzem księżycowo-słonecznym.

W buddyzmie therawada i hinajana (w Tajlandii, Mjanmie, Sri Lance, Laosie, Kambodży), tradycyjnie Nowy Rok rozpoczynał się wraz z pierwszą kwietniową pełnią księżyca, jednak współcześnie ma najczęściej stałą datę – rozpoczyna się 13 kwietnia.

Tradycyjnym irańskim świętem Nowego Roku jest Nouruz obchodzone w dniu równonocy wiosennej.

Żydowski Nowy Rok to święto Rosz ha-Szana.

Tradycyjne chińskie lampiony wyświetlacz puzzle online ze zdjęciaAbstrakcja puzzle onlineSzczęśliwego Nowego Roku puzzle onlineŚwiatło fluorescencyjne pod ciemnym drzewem w George Town, Penang puzzle online ze zdjęciaFajerwerki puzzle onlinePuzzle chinese puzzle onlineksiężycowy nowy rok 2022 puzzle online ze zdjęciaPrequel 2024 puzzle onlinetest2345 puzzle online ze zdjęciaNowy rok mapa puzzle online ze zdjęciaPuzzle puzzle online ze zdjęciaSzczęśliwego Nowego Roku dla Wszystkich puzzle onlineNowy Rok Księżycowy puzzle onlineFC USA puzzle online ze zdjęciaUderzenie Xiao Genshin puzzle online ze zdjęciascis reunion test puzzle online2022 Lodołamacz puzzle onlineKolejny rok minął puzzle online ze zdjęciaŚwiąteczne Wyzwania 10 puzzle onlineZabawy z braćmi 3 puzzle onlineWulkan puzzle onlineSzósta wskazówka puzzle online2022 Rok Tygrysa puzzle online ze zdjęciaUdanego Diwali puzzle onlineGryfów Śląski - Nowy Rok puzzle onlinefasdf asdfffasdf puzzle online ze zdjęcia2022 tygrys puzzle online ze zdjęciaFajerwerki puzzle online
Copyright 2025 www.ipuzzle.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.