Średniowiecze - puzzle online

Średniowiecze

Średniowiecze – epoka w historii Europy trwająca od V do XV wieku, która rozpoczęła się wraz z upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego i trwała do epoki renesansu i wielkich odkryć geograficznych. Jest środkowym okresem w tradycyjnym podziale historii Europy na starożytność, średniowiecze i nowożytność. Dzieli się na wczesne, pełne (dojrzałe) i późne średniowiecze.

Schyłek starożytności i początek średniowiecza charakteryzowały się spadkiem liczby ludności, upadkiem miast i najazdami plemion barbarzyńskich. Na gruzach cesarstwa zachodniorzymskiego plemiona barbarzyńskie (w tym różne ludy germańskie) tworzyły nowe państwa. W VII wieku Afryka Północna i Bliski Wschód, będące dotąd częścią cesarstwa wschodniorzymskiego (Cesarstwa Bizantyńskiego), zostały podbite przez Arabów i stały się częścią kalifatu. Chociaż nastąpiła znacząca zmiana stosunków społecznych i struktur politycznych, nie doszło do całkowitego zerwania z dziedzictwem starożytności. Cesarstwo Bizantyńskie przetrwało i nadal było znaczącą siłą. Kodeks Justyniana (zbiór prawa rzymskiego) miał istotny wpływ na rozwój średniowiecznego prawodawstwa. Na zachodzie Europy większość nowo powstałych królestw zaadaptowała niektóre z nadal istniejących rzymskich instytucji. W miarę rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa były zakładane klasztory. Frankowie pod władzą Karolingów stworzyli imperium obejmujące pod koniec VIII i na początku IX wieku większość zachodniej Europy. Imperium Karolińskie rozpadło się w wyniku walk wewnętrznych i towarzyszącym im najazdów: wikingów z północy, Węgrów ze wschodu i Saracenów z południa.

W okresie pełnego średniowiecza (które zaczęło się w XI wieku) znacznie wzrosła liczba ludności Europy. Było to wynikiem rozwoju technologii i rolnictwa, co w połączeniu ze zmianą klimatu w okresie średniowiecznego optimum klimatycznego pozwoliło na wzrost plonów i rozwój handlu. Stosunki społeczne opierały się na systemie lennym, w którym – w zamian za lenno – wasal był zobowiązany do świadczeń wojskowych na rzecz seniora, oraz poddaństwie chłopów, którzy byli zobowiązani do świadczenia danin i pracy na rzecz feudałów. W celu odzyskania z rąk muzułmanów znajdującej się na Bliskim Wschodzie Ziemi Świętej organizowano od XI do XIII wieku wyprawy zbrojne katolickiego rycerstwa – krucjaty. Pierwsza krucjata została ogłoszona w 1095 podczas synodu w Clermont. W tym okresie zaczęły się tworzyć scentralizowane państwa narodowe. Życie intelektualne tego okresu było zdominowane przez scholastykę – filozofię uzasadniającą prawdy wiary. Powstawały pierwsze uniwersytety. Do wybitnych osiągnięć średniowiecza należały filozofia Tomasza z Akwinu, malarstwo Giotta, poezja Dantego i Chaucera, podróże Marco Polo i architektura gotyckich katedr (np. w Chartres).

W okresie późnego średniowiecza klęski głodu, zarazy i wojny spowodowały znaczny spadek liczby ludności Europy; pomiędzy 1347 a 1350 czarna śmierć przyczyniła się do śmierci około 1/3 ówczesnej populacji Europy. Wojnom pomiędzy państwami, wojnom domowym i buntom chłopskim towarzyszyły spory, herezje i wielka schizma w Kościele katolickim. Zmiany w kulturze i technologii przekształciły społeczeństwa europejskie, oznaczając kres średniowiecza i początek dziejów nowożytnych.

Skalne miasto w Kapadocji (Turcja) puzzle online ze zdjęciaZamek Hammershus (Dania) puzzle onlineRuiny zamku w Kiesi (Łotwa) puzzle onlineFortyfikacje Ajt Bin Haddu (Maroko) puzzle online ze zdjęciaPanorama zamku Egeskov (Dania) puzzle onlineZamek Rohan w Alzacji (Francja) puzzle online ze zdjęciaRuiny Volubilis (Maroko) puzzle onlineTwierdza La Rocca o Guaita (San Marino) puzzle online ze zdjęciaZamek Hohenzollern (Niemcy) puzzle onlineZamek w Cardiff (Wielka Brytania) puzzle onlineZamek krzyżacki w Malborku puzzle online ze zdjęciaZamek Bothwell (Szkocja) puzzle online ze zdjęciaTeatr Marcellusa w Rzymie (Włochy) puzzle onlineZamek Ogrodzieniec puzzle online ze zdjęciaZamek Dunajec w Niedzicy (Polska) puzzle online ze zdjęciaTwierdza w Iwangorodzie (Rosja) puzzle online ze zdjęciaMury obronne Amersfoort (Holandia) puzzle online ze zdjęciaŚw. Stanisław puzzle onlineZamek Trenczyński (Słowacja) puzzle onlineTwierdza Chocim (Ukraina) puzzle online ze zdjęciaZamek w Fougères (Francja) puzzle onlineZamek Warwick (Anglia) puzzle online ze zdjęciaRuiny Zamku Urquhat (Wielka Brytania) puzzle onlineKarolina przed Niepokalaną puzzle onlineZamek Krakovec (Czechy) puzzle online ze zdjęciaZamek św. Olafa w Savonlinna (Finlandia) puzzle onlineForum Romanum ze świątynią Saturna (Włochy) puzzle online ze zdjęciaRuiny Murów Konstantynopola w Stambule (Turcja) puzzle onlinePartenon (Grecja) puzzle onlineRuiny zamku Ogrodzieniec puzzle online ze zdjęciaWieża fortu w Počitelj (Bośnia i Hercegowina) puzzle online ze zdjęciaFlisak puzzle online ze zdjęciaTwierdza La Rocca o Guaita (San Marino) puzzle onlinePitigliano (Włochy) puzzle online ze zdjęciaRuiny starożytnego miasta w Sabracie (Libia) puzzle online ze zdjęciaDetal nad wejściem do katedry La Seu (Hiszpania) puzzle onlineRzeźby na fasadzie katedry Notre Dame (Francja) puzzle onlineAlkazar w Segowii (Hiszpania) puzzle online ze zdjęciaWarownia w Carcassonne (Francja) puzzle online ze zdjęciaśw. Wiktoria puzzle online ze zdjęciaTwierdza Chittaur (Indie) puzzle onlineZamek Beckov (Słowacja) puzzle onlineMieszko I puzzle onlineStary Zamek w Kamieńcu Podolskim (Ukraina) puzzle online ze zdjęciaJan Matejko "Konstytucja 3-go maja" puzzle online ze zdjęciaRuiny rzymskiego teatru w Maladze (Hiszpania) puzzle onlineBitwa pod Cowpens puzzle onlineStara uliczka w Peratallada (Hiszpania) puzzle online ze zdjęcia
Copyright 2024 www.ipuzzle.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.