Chleb graham - puzzle online

Chleb graham

Graham (chleb Grahama) – chleb z grubo mielonej, razowej mąki pszennej zwanej mąką Grahama. Nazwa chleba i mąki pochodzi od nazwiska twórcy i propagatora tych produktów prezbiteriańskiego pastora Sylvestra Grahama (1794–1851).

Ten szczególny chleb był pierwotnie wypiekany bez dodatku zaczynu (drożdży lub zakwasu) i soli po spontanicznej fermentacji wypiekany w foremce do bochenków. Graham opracował go w 1829 r. jako alternatywę dla powszechnego wówczas białego chleba. Na początku XIX wieku ciemny chleb uważany był za staroświecki i prowincjonalny. Chleb z białej mąki był symbolem statusu klasy średniej i zazwyczaj kupowano go w piekarni, a nie wypiekano samodzielnie. Jednak jasny kolor zazwyczaj nie wynikał z niskiego stopnia przemiału, lecz z bielenia ciemniejszej mąki ałunem i chlorem, co obniżało koszty produkcji. W XXI wieku wypieki Grahama są zwykle produkowane z użyciem drożdży prasowanych, z lub bez ciasta wstępnego, ponieważ spontaniczna fermentacja powoduje niewielkie, niewystarczające spulchnienie wypieków.

Graham był przekonany, że twardy chleb z mielonej mąki jest bardziej pożywny i zdrowszy. Uważał, że dodatki niszczą zdrowotność chleba i zwiększają pożądanie seksualne. Ta ostatnia teza nie miała podstaw naukowych, a mimo to była wówczas szeroko rozpowszechniona.

Obecnie wiadomo, że początkowo stosowane środki wybielające są szkodliwe. Substancje spulchniające są tylko częściowo szkodliwe dla zdrowia. Na przykład w USA, ale nie w UE, Imidazo[1,2-a]pirymidyno-7-karboksyamid (9CI) jest dozwolony jako zaczyn i polepszacz ciasta. Prozdrowotne działanie chleba graham wynikało głównie z pominięcia pewnych substancji chemicznych, a tylko w niewielkim stopniu z użycia mąki razowej lub pominięcia zaczynu. W Niemczech bielenie mąki jest całkowicie zabronione. Drobno zmielone ziarno było również składnikiem wybielanego białego chleba z czasów Grahama. Mąka ekstrakcyjna została opracowana dopiero później.

Jest on wytwarzany z mąki pszennej (typ 1850) z dodatkiem drożdży (najczęściej w ilości 0,75 – 1,5 kg na 100 kg mąki), a także soli kuchennej (1,5 – 1,7 kg/100 kg mąki). Często w okresie letnim do ciasta jest dodawany kwas mlekowy spożywczy w celu zapobiegnięcia rozwojowi laseczki Bacillus subtilis. Ciasto na chleb graham można prowadzić metodą dwufazową lub trzyfazową. Chleb graham jest produkowany najczęściej w postaci bochenków podłużnych o masie 1,0 kg. Kęsy ciasta poddaje się rozrostowi, a następnie wypiekowi w formach.

Wartość energetyczna to 192 kcal w 100 g.

Pączki;) puzzle onlinePyszne rogaliki puzzle online ze zdjęciamoja zagadka puzzle onlineWarzywo Scramble. puzzle onlineBacon śniadanie puzzle online ze zdjęciaBabeczki czekoladowe puzzle onlinePierniki puzzle onlineBakery puzzle onlinePuzzle - Gryffindor & Slytherin puzzle onlinepuzzle puzzle online ze zdjęciaPaczek123 puzzle online ze zdjęciaPuzzleprol puzzle online ze zdjęciaZimowe przysmaki: Panettone puzzle onlinepansito moja siostra puzzle onlineChleb puzzle online ze zdjęciachleb puzzle online ze zdjęciaChleb puzzle online ze zdjęciaPuzzlesfcdsfsdfsdff puzzle onlinep jest na pizzę puzzle onlineILLEDRG DWICHSAN puzzle onlineChoke Choke Choke puzzle onlineroti tiga rasa puzzle online ze zdjęciaCiasteczka dla ambitnych puzzle onlineCodzienny chleb puzzle onlineREKLAMA W INTERNECIE puzzle online ze zdjęciaPyszna kanapka puzzle online ze zdjęcia
Copyright 2025 www.ipuzzle.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.