Gaz - puzzle online

Gaz

Gaz – stan skupienia materii, w którym ciało fizyczne łatwo zmienia kształt i zajmuje całą dostępną mu przestrzeń. Właściwości te wynikają z własności cząsteczek, które w fazie gazowej mają pełną swobodę ruchu. Wszystkie one cały czas przemieszczają się w przestrzeni zajmowanej przez gaz i nigdy nie zatrzymują się w jednym miejscu. Między cząsteczkami nie występują żadne oddziaływania dalekozasięgowe, a jeśli, to bardzo słabe. Jedyny sposób, w jaki cząsteczki na siebie oddziałują, to zderzenia. Oprócz tego, jeśli gaz jest zamknięty w naczyniu, to jego cząsteczki stale zderzają się ze ściankami tego naczynia, wywierając na nie określone i stałe ciśnienie.

Termin wprowadzony przez flamandzkiego lekarza Johanna Helmonta w XVII wieku wzorem gr. χάος ‘cháos’.

Cząsteczki gazu przemieszczają się z różną szybkością, a rozkład tych szybkości ma charakter całkowicie statystyczny (rozkład Maxwella). Średnia szybkość poruszania się cząsteczek w gazie jest zależna wyłącznie od ich masy cząsteczkowej i temperatury. Podczas obniżania temperatury gazu maleje średnia szybkość cząsteczek, zaś zwiększanie ciśnienia powoduje zmniejszenie średniej odległości między nimi. Obniżanie temperatury lub zwiększanie ciśnienia prowadzi w końcu do skroplenia lub resublimacji gazu. Zamiana gazu w ciecz lub ciało stałe wynika z faktu, że w pewnym momencie energia oddziaływań międzycząsteczkowych (sił van der Waalsa, wiązań wodorowych itp.) staje się większa od energii kinetycznej cieplnego ruchu cząsteczek.

W fizyce przyjmuje się często prosty model gazu doskonałego, w którym cząsteczki gazu nie przyciągają się i nie mają objętości własnej. Teorie i zależności termodynamiczne wywiedzione z założeń gazu doskonałego sprawdzają się dość dobrze (na ogół) w przypadku niezbyt dużych ciśnień oraz niezbyt niskich temperatur. W innych przypadkach prawa te jednak zawodzą i wtedy stosuje się bardziej złożone modele gazów i tworzy dokładniejsze teorie i zależności (zob. gaz rzeczywisty, równanie van der Waalsa, wirialne równanie stanu).

Interesującą cechą gazu (a ściślej gazu doskonałego) jest to, że objętość przez niego zajmowana (w danej temperaturze i ciśnieniu) jest stała, niezależnie od rodzaju cząsteczek, jakie są w gazie, i zależy wyłącznie od liczby tych cząsteczek. Innymi słowy, jeśli weźmiemy np. 1 litr wodoru i 1 litr tlenu (oba przy tym samym ciśnieniu i temperaturze), to w obu objętościach będzie dokładnie taka sama liczba cząsteczek. Jest to tzw. prawo Avogadra.

Aby jednoznacznie określić stan gazu, poza składem chemicznym (ułamki wagowe lub molowe) i temperaturą należy podać gęstość gazu lub jego ciśnienie. Zamiast gęstości można podać równoważnie objętość molową lub stężenie gazu.

Dla dowolnego gazu:

objętość jednego mola gazu w warunkach normalnych: V = 22,4 dm³

liczność gazu w (liczba moli):

n

=

N

N

a

=

m

M

n={\frac {N}{N_{a}}}={\frac {m}{M}}

stężenie molowe gazu:

C

m

=

n

V

C_{m}={\frac {n}{V}}

objętość molowa gazu:

V

m

=

V

n

V_{m}={\frac {V}{n}}

gdzie: m – masa gazu, V – objętość gazu, N – liczba cząsteczek, NA – liczba Avogadra, M – masa molowa.

Dla gazu doskonałego:

p

=

C

m

R

T

p=C_{m}RT

p

=

ρ

(

R

T

M

)

p=\rho {\begin{pmatrix}{\frac {RT}{M}}\end{pmatrix}}

gdzie: R – uniwersalna stała gazowa, T – temperatura.

Detale z wrocławskich bram puzzle onlineWieruszowski samolot puzzle online ze zdjęciapożar puzzle onlineJutro na pewno to wyrzucę puzzle onlinepompa puzzle online ze zdjęciaRoboty puzzle online ze zdjęciaRatraki puzzle onlineFlagi Unii Europejskiej puzzle onlineSilnik w moim 126p puzzle onlineSzpulki puzzle onlinekoło ratunkowe puzzle onlineWóz  bojowy marki Star 244 puzzle online ze zdjęciaBiurko Wojciecha Korfantego puzzle onlineWollreste puzzle onlineCzekolada z bąbelkami puzzle online ze zdjęciaPiecyk puzzle online ze zdjęciaDzwony Chłapowo puzzle onlineUlica puzzle onlinematerial para pintar puzzle onlineDzwon Zygmunta puzzle online ze zdjęciaklasyka sama w sobie puzzle online ze zdjęciaZegary puzzle onlineAutobus Jelcz puzzle onlineretro dla Jurka :) puzzle onlineRzeszów, Bałtycka puzzle onlineHerby puzzle onlinePrzedszkole. puzzle online ze zdjęciaciuchcia puzzle online ze zdjęciaw kwiaciarni puzzle onlineMAN TGX puzzle onlinesolaris trolino 12 (tychy) puzzle onlinePłomień puzzle online ze zdjęciaPrueba puzzle onlineLokomotywa Fablok 401Da puzzle online ze zdjęciaZnak puzzle onlinerupiecie puzzle online ze zdjęciamlekomat puzzle onlinesamolot puzzle onlineHumo puzzle onlineW Burym Misiu puzzle online ze zdjęciaKabina Zimą puzzle onlineLondyn puzzle online ze zdjęciaplastikowe agd puzzle online ze zdjęciaCiągnik puzzle onlineKomora puzzle onlinePogotowie Flagowe - „Dobra Flaga” puzzle online ze zdjęciaBlovout preventer from Karlino. puzzle online ze zdjęciaZamek puzzle online ze zdjęcia
Copyright 2024 www.ipuzzle.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.