Język arabski - puzzle online

Język arabski

Język arabski – język z rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim typu abdżad, od strony prawej do lewej.

Powstanie literackiego języka arabskiego datuje się na VII wiek n.e., co związane jest z narodzinami islamu oraz powstaniem imperium muzułmańskiego. Jest to tak zwany klasyczny język arabski, który przekształcił się następnie w literacki język arabski. Mimo to, początków języka arabskiego należy upatrywać w VIII wieku p.n.e., a jego rozwój można podzielić na następujące etapy: język protoarabski z dialektami staroarabskimi, arabski klasyczny i arabski literacki.

Język protoarabski znany jest z licznych transkrypcji datowanych na okres od VI wieku p.n.e. do VI wieku n.e.. Zachowane inskrypcje pozwalają wydzielić dwa typy dialektów: protoarabskie i staroarabskie. Do zapisu tego języka używano wówczas pisma południowoarabskiego epigraficznego. Wyjątkiem byli Samudejczycy, używający pisma aramejskiego.

Klasyczny język arabski jako język świętej księgi islamu – Koranu oraz język literatury i kultury arabsko-muzułmańskiej odegrał ważną rolę cywilizacyjną. Wraz z ekspansją religii zwiększał się wpływ i zasięg terytorialny samego języka literackiego.

W XIX wieku, w okresie an-Nahdy (odrodzenia Arabów), z języka klasycznego wykształcił się współczesny język arabski (zwany w j. angielskim Modern Standard Arabic, MSA), który stał się instrumentem nowej literatury i kultury arabskiej. Używany jest głównie w formie pisanej, wtórnie w mowie (np. w telewizji). Od klasycznego języka arabskiego różni się niewiele, wyłącznie w zakresie pewnego słownictwa oraz niektórych struktur gramatycznych, uznawanych obecnie za przestarzałe.

Oprócz języka standardowego w krajach arabskich w powszechnym użyciu są dialekty lokalne. Współwystępowanie standardu literackiego i dialektów jako środków komunikacji zarezerwowanych dla różnych sfer społecznych określa się mianem dyglosji.

Kolorowa marokańska mozaika ściana puzzle onlinePita na pięknym szarym talerzu puzzle onlineElementy meczetu puzzle onlinetradycyjne arabskie miejsce odpoczynku puzzle onlineZdobione domy starego Sana puzzle onlineulice Tetouan (Północne Maroko) puzzle online ze zdjęciaPiękne marokańskie stylowe płytki puzzle onlineIstanbul Meczet Suleymaniye. puzzle online ze zdjęciaŻaglówki na Nilu puzzle online ze zdjęciaPerskie dywany (irańskie dywany i dywany) puzzle online ze zdjęciaMuscat, Oman puzzle onlineW Maroku puzzle online ze zdjęciaIslamskie drzwi meczetu Mohammeda IV puzzle onlineOrientalny islamski wzór wzoru puzzle onlineDywan z ornamentem jako poziome tło puzzle online ze zdjęciaWielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie, Oman puzzle online ze zdjęciaStary czerwony dywan perski puzzle online ze zdjęciaPałac Alhambra, Granada, Hiszpania puzzle onlinekafelkowa fontanna w mieście Rabat puzzle online ze zdjęciaDoha Skyline w nocy, Katar puzzle onlineSałatka TABBOULEH puzzle onlineBaklava domowej roboty z orzechami i miodem, selektywne focus. puzzle onlineStarożytne drewniane drzwi i metalowy uchwyt pierścieniowy puzzle online ze zdjęciaresim birleştir puzzle online ze zdjęcia
Copyright 2025 www.ipuzzle.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.