Materiał kompozytowy - puzzle online

Materiał kompozytowy

Materiał kompozytowy (kompozyt) – materiał o strukturze niejednorodnej, złożony z dwóch lub więcej komponentów (faz) o różnych właściwościach. Właściwości kompozytów nigdy nie są sumą czy średnią właściwości jego składników. Najczęściej jeden z komponentów stanowi lepiszcze, które gwarantuje jego spójność, twardość i elastyczność, a drugi, tzw. komponent konstrukcyjny, zapewnia odporność na ściskanie/rozciąganie.

Wiele kompozytów wykazuje anizotropię różnych właściwości fizycznych. Nie muszą to być wyłącznie własności mechaniczne, np. polaroid to przykład kompozytu, który osiągnął sukces komercyjny dzięki jego szczególnym anizotropowym własnościom elektrooptycznym.

Jednymi z najczęściej stosowanych komponentów konstrukcyjnych są silne włókna takie jak włókno szklane, kwarc, azbest czy włókna węglowe, dając materiałowi dużą wytrzymałość na rozciąganie. Do najczęściej stosowanych lepiszczy zaliczają się żywice syntetyczne oparte na poliestrach, polieterach (epoksydach), poliuretanach i żywicach silikonowych.

Materiały kompozytowe znane są ludzkości od tysięcy lat, np. tradycyjna, chińska laka, służąca do wyrobu naczyń i mebli otrzymywana przez przesycanie wielu cienkich warstw papieru i tkanin żywicznym „samoutwardzalnym” sokiem z sumaka rhus, była stosowana od co najmniej V w. p.n.e. Równie starym i powszechnie stosowanym od wieków kompozytem jest drewniana sklejka.

Kompozyty mają zastosowanie jako materiały konstrukcyjne w wielu dziedzinach techniki, m.in. w budownictwie (np. beton, żelbet), w technice lotniczej i astronautyce (np. elementy samolotów, rakiet, sztucznych satelitów), w przemyśle środków transportu kołowego i szynowego (np. resory i zderzaki samochodowe, okładziny hamulcowe), w produkcji części maszyn, urządzeń i wyrobów sprzętu sportowego (np. łodzie, narty, tyczki, oszczepy).

Współczesny rozwój materiałów kompozytowych zaczął się jednak dopiero po opanowaniu procesu produkcji żywic syntetycznych, stanowiącym podstawę produkcji laminatów. Jednym z pierwszych kompozytów opartych na tych żywicach był bakelit, pierwszy przedstawiciel fenoplastów. Gwałtowny rozwój materiałów kompozytowych w trakcie i po II wojnie światowej był też związany z rosnącym zapotrzebowaniem przemysłu lotniczego, kosmicznego i motoryzacyjnego na lekkie i wytrzymałe materiały, którymi dałoby się zastąpić stal i inne metale. Obecnie, kompozyty stosuje w wielu technologiach – począwszy od implantów stosowanych w medycynie po tanie materiały konstrukcyjne stosowane w budownictwie.

Dystopsiana metropolia puzzle onlineFontanna puzzle onlinezagadka56 puzzle online ze zdjęciaLegos puzzle onlinena budowie puzzle onlinePoczta - po szczecińsku puzzle onlinefontanna puzzle onlineBlock Building. puzzle online ze zdjęciaJasne, kolorowe domki na plaży w Whitby, Anglia, Wielka Brytania puzzle onlineBalcon puzzle onlineKościół puzzle onlineCampbelltown City Library. puzzle onlineDrewniany dom tarasowy puzzle onlineGuziki puzzle onlineciężarówka puzzle online ze zdjęciawitam, jak się masz puzzle online ze zdjęcialudzka aktywność puzzle online ze zdjęciaKościół w Wiślicy puzzle onlineMalta, Valletta puzzle online ze zdjęciaQN_123 puzzle online ze zdjęciagdzieś w Hiszpanii 1 puzzle online ze zdjęciaKlapki puzzle onlinehydrant puzzle online ze zdjęciaAgia Sofia puzzle online ze zdjęciaMost Świętokrzyski puzzle onlinecollage puzzle online ze zdjęciaeiffel puzzle onlinetelefon puzzle online ze zdjęciaOkna puzzle online ze zdjęciaGaraż HP puzzle online ze zdjęciagoerlitz puzzle online ze zdjęciaŚcieżka puzzle online ze zdjęciaPierniki puzzle onlinepamiątki z Egiptu puzzle onlinedsfdsafaf. puzzle online ze zdjęciaPodwójna tęcza puzzle onlinedeski puzzle online ze zdjęciaWitraż Duże okno puzzle online ze zdjęciaMagazyn puzzle onlineFilary puzzle onlineMeksyk puzzle onlineWskazówka numer 1 puzzle onlineUltra nowoczesne życie puzzle online ze zdjęciaKsiążka biblioteczna puzzle onlineCHodnik z prawdziwego zdarzenia puzzle online ze zdjęciaw skałkach puzzle online ze zdjęciapomnik puzzle onlinejuve puzzle online ze zdjęcia
Copyright 2024 www.ipuzzle.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.