Złoto - puzzle online

Złoto

Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.

Złoto jest odporne na poszczególne kwasy, ale roztwarza się w wodzie królewskiej (łac. aqua regia, nazwana tak ze względu na to, że rozpuszcza właśnie złoto – metal kojarzony z władzą królewską). Roztwarza się również w zasadowych roztworach cyjanków, które były używane do wydobywania złota. Złoto rozpuszcza się również w rtęci, tworząc amalgamat. Złoto jest nierozpuszczalne w kwasie azotowym, który roztwarza srebro i inne metale, co przez długi czas było wykorzystywane jako próba na obecność złota (np. w monetach).

Metal rodzimy występuje jako samorodki lub ziarna w skałach litych, żyłach i osadach aluwialnych. Mniej powszechnie występuje jako związki złota, zazwyczaj z tellurem. Parytet złota był najpowszechniejszą podstawą polityki pieniężnej w historii człowieka, powszechnie zastąpioną w XX wieku przez pieniądz fiducjarny.

Szacuje się, że do końca 2022 roku w całej historii zostały wydobyte 208 874 tony złota. Odpowiada to objętości 10 800 m³ lub sześcianowi o krawędzi nieco ponad 22 m. Światowe zasoby wydobytego złota w 46% zużyte zostały w jubilerstwie, w 39% w różnych inwestycjach, a 15% na inne cele (przemysł, elektronika). Złoża złota pozostałe pod ziemią, opłacalne do wydobycia, oceniane są na 52 tys. ton. Od 2015 roku światowe wydobycie złota co roku przekracza 3 tys. ton. Przy aktualnym poziomie wydobycia znane opłacalne złoża wystarczyłyby na ok. 17 lat.

Poza szeroko rozpowszechnionymi wyżej wymienionymi zastosowaniami, złoto stosuje się również w innych dziedzinach, w tym w stomatologii i w przemyśle spożywczym.

Flohmarkt puzzle online ze zdjęciaPsychodeliczne oko puzzle onlineKolczyki puzzle online ze zdjęciaorgany puzzle onlinekolorowo puzzle onlinePierniczki puzzle onlinePrzystanek letni nr 13  - POZNAŃ puzzle online ze zdjęciaPrzystanek letni nr 13  - POZNAŃ puzzle online ze zdjęciaWat Yannasangwararam Woramahawihan. puzzle onlineKrużganuk puzzle online ze zdjęciaDziedzictwo puzzle onlineZegar dworcowy puzzle online ze zdjęciaparyz puzzle onlinePrzystanek nr 10 - PRZEMYŚL puzzle online ze zdjęciaŚwięty Mikołaj puzzle onlineMozaika puzzle online ze zdjęciaDUBOVA-ESELNITA, RUMUNIA puzzle onlineKolorowa arabska fontanna mozaikowa i kran z brązu puzzle onlinebiżuteria puzzle online ze zdjęciaZłoty cel puzzle onlineosmanlicoina puzzle online ze zdjęciaNiebieski marmur puzzle online ze zdjęciatelefon puzzle online ze zdjęciaMeal puzzle online ze zdjęciaprac puzzle onlineTradycyjny strój do Karnawału Wenecji puzzle onlinePraskie organy. puzzle onlineWitryna z antykami puzzle onlineStos biżuterii puzzle onlineDetal elewacji puzzle onlinewnętrze świątyni puzzle onlineOłtarze w kościele pw. San Jose (2) puzzle onlineFunty brytyjskie puzzle onlineZdobienie puzzle online ze zdjęciaIrlandia puzzle onlinepuzzlekm puzzle onlineBalkon puzzle online ze zdjęciaRangoli 1 puzzle onlinePrzystanek nr 15 - KIELCE puzzle onlineołtarz w Sanktuarium św. Anny puzzle onlineLichtarze puzzle online ze zdjęciaMała rotunda puzzle onlineKlejnoty puzzle online ze zdjęciazegar na ścianę puzzle onlineŚwiątynia buddyjska w Luang Prabang w Laosie puzzle onlineBonusová stanice č. 6 (2018) puzzle onlineIran_04_nasir al-mulk meczet_shiraz puzzle online ze zdjęciaChoinka z życzeniami bliżej 2023 puzzle online ze zdjęcia
Copyright 2025 www.ipuzzle.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.